Forum Mieszka艅c贸w Rembertowa NASZ REMBERTÓW
Forum Mieszka艅c贸w Rembertowa
Sob 02 Sie 2014, 08:34:39
   Strona g艂贸wna   Pomoc Szukaj Zaloguj si臋 Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor W膮tek: Stare nazwy ulic w Rembertowie  (Przeczytany 7396 razy)
0 u偶ytkownik贸w i 1 Go艣膰 przegl膮da ten w膮tek.
bies艂aw
U偶ytkownik
*
Wiadomo艣ci: 329

« : 艢ro 30 Gru 2009, 14:13:27 »

Jak wsz臋dzie na przestrzeni lat zmienia艂y si臋 nazwy ulic te偶 i w Rembertowie. Oto niekompletny wykaz obecnych ulic i ich poprzednie nazwy.   

gen Antoniego Chru艣ciela ? Wieczorkiewicza ?  Marsza艂ka J贸zefa Pi艂usdskiego
Cyrulik贸w ? 呕wirki
Bellony - Wigury
Markietanki ? Batorego
Gaw臋dziarzy ? Okuniewska
Stanis艂awa Fiszera ? Tadeusza Ko艣ciuszki
Haubicy - Wolno艣ci
Zes艂a艅c贸w Polskich - Janka Krasickiego
Zawiszak贸w ? Wiktora Bia艂ego
Konwisarska ? Artyleryjska
Dziewos艂臋by ? Parkowa
Ks. Skrzeszewskiego ? R贸偶y Luksemburg
(kolorem czerwonym zaznaczy艂em nazwy ulic z czasu PRL-u")

Czy zna kto艣 mo偶e jeszcze jakie艣 zmiany w nazwach ulic i mo偶e uzupe艂ni膰 t膮 list臋.

bs

S艂awomir Bielicki
www.dawnyrembertow.pl
Jugu_prv
Go艣膰
« Odpowiedz #1 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:14:32 »

Cytat: bs
Jak wsz臋dzie na przestrzeni lat zmienia艂y si臋 nazwy ulic te偶 i w Rembertowie. Oto niekompletny wykaz obecnych ulic i ich poprzednie nazwy.  

gen Antoniego Chru艣ciela ? Wieczorkiewicza ?  Marsza艂ka J贸zefa Pi艂usdskiego
Cyrulik贸w ? 呕wirki
Bellony - Wigury
Markietanki ? Batorego
Gaw臋dziarzy ? Okuniewska
Stanis艂awa Fiszera ? Tadeusza Ko艣ciuszki
Haubicy - Wolno艣ci
Zes艂a艅c贸w Polskich - Janka Krasickiego
Zawiszak贸w ? Wiktora Bia艂ego
Konwisarska ? Artyleryjska
Dziewos艂臋by ? Parkowa
Ks. Skrzeszewskiego ? R贸偶y Luksemburg
(kolorem czerwonym zaznaczy艂em nazwy ulic z czasu PRL-u")

Czy zna kto艣 mo偶e jeszcze jakie艣 zmiany w nazwach ulic i mo偶e uzupe艂ni膰 t膮 list臋.

bs

Generalnie zmiana nazw wi臋kszo艣ci ulic nast膮pi艂a po przy艂膮czeniu Rembertowa do Warszawy (przy艂膮czenie w 1957, w przysz艂ym roku minie 50 lat), aby wyeliminowa膰 dublowanie si臋 nazw ulic w obr臋bie Wielkiej Warszawy, a nazwy ulic w Rembertowie mia艂y bardzo szacowne nazwy takie jak: Zygmuntowska, Polna, Jagiello艅ska, S艂owackiego itd, (ciekawostk膮 jest to 偶e Weso艂a po przy艂膮czeniu do Warszawy nie zgodzi艂a si臋 na tak膮 korekt臋).
Wstyd si臋 przyzna膰 ale pami臋tam tamte czasy - wtedy jako brzd膮c by艂em zdziwiony 偶e nagle mieszkam na Szyszak贸w a nie jak do tej pory na Zygmuntowskiej (z tego wnioskuj臋 偶e rzeczywista zmiana nazw by艂a chyba p贸偶niej).
A jak si臋 zmieni艂y nazwy ulic w tym czasie odsy艂am do mapy z 1958 roku gdzie jeszcze by艂y Rembertowskie (powojenne) nazwy ulic - http://www.trasbus.com/planywarszawy/1958/5170.jpg
a tu link dla takich jak, kt贸rych nie by艂o w okresie lat 90-tych i s膮 zaskoczeni - 偶e dawniej ulica Nowotki, potem Trylskiego, teraz nazywa si臋 Jaworzyniak贸w - http://www.trasbus.com/planywarszawy/1961/44.jpg (ciekawa lektura)
Natomiast odr臋bn膮 spraw膮 s膮 zmiany ulic po 1945 roku, i tu popieram apel  bs o informacj臋 na ten temat. Mnie na przyk艂ad  interesuje jak wygl膮da艂 Rembert贸w  przed 1939 :?

Pozdrawiam Chichot  Chichot
ika
Go艣膰
« Odpowiedz #2 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:15:45 »

Ulica Antoniego Kacpury przed wojn膮 nazywa艂a si臋 imienim J贸zefa Dowbor-Mu艣nickiego po wojnie przemianowano j膮 na Wary艅skiego a po w艂膮czeniu Rembertowa do Warszawy otrzyma艂a imi臋 Antoniego Kacpury.
marek
Go艣膰
« Odpowiedz #3 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:16:23 »

Jeszcze niedawno dzisiejsze ulica "Ziemskiego" nosi艂a nazw臋 "22 lipca"
Jugu_prv
Go艣膰
« Odpowiedz #4 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:16:59 »

Cytat: ika
Ulica Antoniego Kacpury przed wojn膮 nazywa艂a si臋 imienim J贸zefa Dowbor-Mu艣nickiego po wojnie przemianowano j膮 na Wary艅skiego a po w艂膮czeniu Rembertowa do Warszawy otrzyma艂a imi臋 Antoniego Kacpury.

Strasznie jestem ciekawy sk膮d znasz przedwojenn膮 nazw臋 tej ulicy - J贸zefa Dowbor-Mu艣nickiego- z dokument贸w , z mapy czy z kto艣 j膮 pami臋ta艂.
Mo偶e znasz inne przedwojenne nazwy ulic :?:

gen Antoniego Chru艣ciela ? Wieczorkiewicza ?  Marsza艂ka J贸zefa Pi艂usdskiego.....
 bs

Jeszcze mi臋dzy - Marsza艂ka J贸zefa Pi艂usdskiego a Antoniego Wieczorkiewicza nazywa艂a si臋 Al. Gen. 艢wierczewskiego
czyli ci膮g b臋dzie wygl膮da艂 tak (od nazwy najnowszej do najstarszej):
gen Antoniego Chru艣ciela ? Wieczorkiewicza - Al. Gen. 艢wierczewskiego ?  Marsza艂ka J贸zefa Pi艂usdskiego

i jak wida膰 jest jedn膮 z ulic rekordzistek w konkurencji "zmiana nazwy", mo偶e jest ulica kt贸ra jeszcze cz臋艣cie zmienia艂a nazw臋? - popytajcie dziadk贸w i pradziadk贸w.
A czy jest ulica w Rembertowie kt贸ra nie zmieni艂a nazwy od pocz膮tku powstania Rembertowa - tak na wyczucie stawiam na  ulic臋 Magenta  :?

Pozdrawiam Chichot  Chichot
Beata
Go艣膰
« Odpowiedz #5 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:17:41 »

mapa z czas贸w wojennych*: z gettem w rembertowie:
mo偶na zobaczy膰 nazwy ulic: w wi臋kszo艣ci ze Starego R. http://bibea.zoto.com/img/1024x1280x1/32f5d2f1bcf1bb695874c48b60b128c3-.jpg

ciekawe s膮 wsie oko艂owarszawskie, kt贸re w chwili obecnej s膮 dzielnicami lub dumnymi przedmie艣ciami:)
http://bibea.zoto.com/img/1024x1280x1/2dedb89bce69e7c6d203aaf25563eef2-.jpg

wi臋zienie na Pocisku wraz z rozjazdami kolejowymi:
http://bibea.zoto.com/img/768x1024x1/656459778d3514a74c9c0bb6dee6b55e-.jpg

* mapy ze zbior贸w 艢wiatowego Zwi膮zku 呕o艂nierzy AK "D臋b贸w"
Jugu_prv
Go艣膰
« Odpowiedz #6 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:18:26 »

Cytat: Beata
mapa z czas贸w wojennych*: z gettem w rembertowie:
mo偶na zobaczy膰 nazwy ulic: w wi臋kszo艣ci ze Starego R. http://bibea.zoto.com/img/1024x1280x1/32f5d2f1bcf1bb695874c48b60b128c3-.jpg
......

Ta pierwszy plan jest na bazie mapy powojennej - wystarczy si臋 dok艂adnie przyjrze膰 - takie nazwy jak np. 22 Lipca na pewno nie wyst臋powa艂y przed 1945 rokiem. :?

Natomiast trzeci szkic-plan jest bardzo ciekawy, potwierdza 偶e nie wszystkie ulice po 45 roku od razu zmieni艂y nazw臋:

Artyleryjska - > Konwisarska
Ko艣ciuszki - > Gen. S. Fiszera
Okuniewska -> Gaw臋dziarzy
呕wirki -> Cyrulik贸w
Wigury -> Bellony

Te kt贸re zmieni艂y nazw臋 po 45 r.
Pierackiego(?) -> Wawerska -> Marsa
Olbrychta(?) -> 15-Grudnia -> Republika艅ska

Dzi臋ki Beata za 偶r贸d艂a - czekamy na nast臋pne.

Pozdrawiam Chichot  Chichot
go艣膰
Go艣膰
« Odpowiedz #7 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:19:13 »

[
Strasznie jestem ciekawy sk膮d znasz przedwojenn膮 nazw臋 tej ulicy - J贸zefa Dowbor-Mu艣nickiego- z dokument贸w , z mapy czy z kto艣 j膮 pami臋ta艂.
Mo偶e znasz inne przedwojenne nazwy ulic :?:

Znam t臋 nazw臋 zar贸wno ze starych dokument贸w (za艣wiadczenie, akty notarialne), jak i z opowie艣ci mojej niestety ju偶 nie偶yj膮cej mamy. Wiem te偶 偶e ulica Ilskiego przed wojn膮 nazywa艂a si臋 Skorupki, po wojnie Okrzei.
Filip
Go艣膰
« Odpowiedz #8 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:19:49 »

Wi臋cej zdj臋c starego jak i nowegoRembertowa jak i jego kr贸tkiej histori zwi臋krzy艂o by zainteresowanie t膮 pi臋kn膮 miejscowo艣cj膮  Chichot
zsazsa
Go艣膰
« Odpowiedz #9 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:20:31 »

Ja mam natomiast pytanie odno艣nie pochodzenia nazwy ulicy "ILSKIEGO"
Kim by艂 贸w Franciszek Ilski, nigdzie nie mog臋 trafi膰 na jaki艣 艣lad o nim (podejrzewam ze to jaki艣 lokalny "bohater")
Je艣li kt贸艣 potrafi wyja艣ni膰 to bardzo prosze, bo ta sprawa bardzo mnie intryguje. Mieszkam od kilku lat przy tej ulicy i wstyd, bo za bardzo nie wiem kim by艂 ILSKi.
Pawe艂 Zadro偶ny
Go艣膰
« Odpowiedz #10 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:21:10 »

Cytat: zsazsa
Ja mam natomiast pytanie odno艣nie pochodzenia nazwy ulicy "ILSKIEGO"
Kim by艂 贸w Franciszek Ilski, nigdzie nie mog臋 trafi膰 na jaki艣 艣lad o nim (podejrzewam ze to jaki艣 lokalny "bohater")
Je艣li kt贸艣 potrafi wyja艣ni膰 to bardzo prosze, bo ta sprawa bardzo mnie intryguje. Mieszkam od kilku lat przy tej ulicy i  wstyd, bo za bardzo nie wiem kim by艂 ILSKi.

ZTCP to Ilski, Trylski i Kacpura byli jednymi z 10 powieszonych przy stacji kolejowej w czasie ostatniej wojny. Wyczyta艂em to chyba w "G艂osie Rembertowa". Ale pewno艣ci nie mam. Za to z ulic膮 Kacpury wi膮偶e sie inna ciekawostka. Ot贸偶 przed wojn膮 na tej ulicy by艂a inna numeracja np. posesja pod adresem Kacpury 67 przed wojn膮 mia艂a adres Dowbor-Mu艣nickiego 57. Ciekawe dlaczego.
mieszkaniec
Go艣膰
« Odpowiedz #11 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:21:49 »

Obecna Kordiana to dawna Legionowa p贸偶niej S艂owackiego
agnieszak. zet
Go艣膰
« Odpowiedz #12 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:22:49 »

Mnie te偶 zaintrygowa艂o, kto to by艂 Franciszek Ilski. By艂 cz艂onkiem Komunistycznej Partii Polski, zgin膮艂 na Pawiaku bodaj偶e w 1942 r. Niestety wi臋cej informacji dot膮d nie znalaz艂am, ale nie ustan臋 w poszukiwaniach. Jego nazwisko mo偶na znale偶膰 na li艣cie wi臋偶ni贸w Pawiaka jak r贸wnie偶 cz艂onk贸w KPP
zban
Go艣膰
« Odpowiedz #13 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:23:22 »

obecna Al.Komandos贸w - przed i po wjnie Al.Zwyci臋stwa
obecna ul.Niedzia艂kowskiego - przed wojn膮 i po ul.J贸zefa Pi艂sudskiego ( nie myli膰 z ul.Marsza艂ka Pi艂sudskiego (obecnie Chru艣ciela)
ul.Dw贸ch Mieczy - przedtem W艂adys艂wa Jagie艂艂y, przedem ul.Krasi艅skiego obecnie
Przedswit itd
momas
Go艣膰
« Odpowiedz #14 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:23:54 »

Sikorskiego przedtem - Arsenalska obecnie
Nelley
Go艣膰
« Odpowiedz #15 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:24:22 »

Zaraz po wojnie ulica Marsa nazywa艂a sie ulic膮 Wawerska, a obecna ulica P艂atnerska nazywa艂a si臋 ulic膮 Jagielo艅sk膮. Zmienili to chyba w 1957 toku, kiedy przy艂膮czyli Rembert贸w do Warszawy
nettreter
Go艣膰
« Odpowiedz #16 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:24:59 »

Obecna ul. Listonoszy to dawna ul. Pozna艅ska
Senarmont
Go艣膰
« Odpowiedz #17 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:25:38 »

Obecna ulica K艂uszy艅skiej to dawna ul. ks. 艢wi臋tope艂ka-Mirskiego
Senarmont
Go艣膰
« Odpowiedz #18 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:26:28 »

No w艂a艣nie. Jeszcze miesi膮c temu na jednym z budynk贸w na K艂uszy艅skiej wisia艂a przedwojenna tabliczka z numerem domu, numerem komisariatu policji, nazwiskiem w艂a艣ciciela domu i nazw膮 ulicy. Teraz na jej miejscu wisi kawa艂ek pleksi z wyci臋tym z folii numerem.
zawiszak
Go艣膰
« Odpowiedz #19 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:26:55 »

ulica 艁yszkiewicza te偶 zmieni艂a nazw臋, dawniej by艂a Heymana a jeszcze wcze艣niej Budkiewicza
rudzia
Go艣膰
« Odpowiedz #20 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:27:37 »

ul.Okszei-ul.Doker贸w
go艣c
Go艣膰
« Odpowiedz #21 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:28:16 »

A mo偶e ktos wie kt贸ra ulica nosi艂a dawnej nazw臋 Terespolska? By艂 na niej posterunek policji
ulicoman
Go艣膰
« Odpowiedz #22 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:28:53 »

Witam wszystkich!

Tydzie艅 temu spe艂ni艂em swoje stare marzenie i za艂o偶y艂em blog o historii nazw ulic w Polsce. W Bibliotece w Gdyni znalaz艂em map臋 zniszcze艅 Warszawy w 1945 i zauwa偶y艂em tam nazwy ulic miejscowo艣ci podwarszawskich sprzed wojny. Mapa si臋ga艂a tylko Ok臋cia, Wilanowa i Lewinowa, wi臋c naturalnie szuka艂em Rembertowa dalej. Wielkie dzi臋ki za link do mapy z Trasbusa, ale wci膮偶 zosta艂o kilka bia艂ych plam, a widz臋, 偶e link do mapy od "D臋b贸w" wygas艂. Z jednej z ksi膮偶ek wiem np., 偶e by艂a ulica 11 Listopada. Zdziwi艂o mnie te偶, 偶e by艂a i ulica i aleja Pi艂sudskiego oraz, 偶e komendant Centrum Wyszkolenia Piechoty gen. Brunon Olbrycht (sk膮din膮d r贸wnie偶 dow贸dca grupy AK na 艢l膮sku Cieszy艅skim i genera艂 dywizji LWP) by艂 uwa偶any za tak wybitn膮 posta膰, 偶e mia艂 swoj膮 ulic臋.

Zauwa偶y艂em, 偶e autorzy zmian byli lud藕mi z poczuciem humoru, bo starali si臋, 偶eby ulice jako艣 kojarzy艂y si臋 z dawnymi patronami, tak jak na Ok臋ciu jest Bu艅czuk za Sobieskiego i Boryny za Reymonta. Troch臋 jednak 偶a艂uj臋, 偶e nie sta艂o si臋 jak z Weso艂膮, bo wtedy godni tego patroni pewnie i tak by si臋 pojawili, a nie pojawi艂yby si臋 r贸偶ne dziwactwa, np. ulica Loteryjki czy Aspektu. W zachodnich aglomeracjach jest po kilkana艣cie ulic Schillera czy Gambetty i ludzie jako艣 si臋 w tym 艂api膮. Mo偶e dlatego, 偶e s膮 wi臋ksze i ujednolicanie uznano za bezsensowne :wink:

Zapraszam do ogl膮dania mojego bloga (powinien by膰 adres w profilu, je偶eli nie - wpiszcie w google "Rembert贸w ul. Mariana Buczka', nie wiem dlaczego wtedy si臋 pokazuje na 1 miejscu U艣miech  pewnie temat "nowych" dzielnic Warszawy si臋 tam za jaki艣 czas pojawi i czekam na informacje. Interesuje mnie te偶 sk膮d wzi臋艂a si臋 ulica 艢wiatope艂k-Mirskiego, bo nazwisko jest mi znane, ale trudno mi je przypisa膰 do konkretnej osoby :?

Pozdrawiam
Kordian Kuczma
Senarmont
Go艣膰
« Odpowiedz #23 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:29:37 »

Rosyjski ksi膮偶臋 Swiatope艂k-Mirski (p贸藕niejszy min. spraw wewn. Rosji) by艂 od r. 1902 genera艂-gubernatorem wile艅skim. Dla Polski i Polak贸w zas艂u偶y艂 si臋 z艂agodzeniem antypolskich ogranicze艅 z czas贸w Murawiewa, a swoim post臋powaniem zyska艂 sympati臋 Polak贸w na Litwie. Dlaczego zosta艂 patronem akurat tej ulicy w Rembertowie - trudno powiedzie膰.
Pozdrawiam
S.
go艣c
Go艣膰
« Odpowiedz #24 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:30:30 »

Panie Kordianie K. , pozdrawiam Pana serdecznie.

Kordian K. z ulicy Kordiana (dawniej S艂owackiego).[/b]
ulicoman
Go艣膰
« Odpowiedz #25 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:31:05 »

Jak si臋 odwdzi臋czy膰 za te mi艂e s艂owa? Jedyne chyba co moge zrobi膰 to napisa膰, 偶e ulica Budkiewicza prawie na pewno upami臋tnia艂a ksi臋dza Konstantego Budkiewicza, pra艂ata i dziekana petersburskiego zas艂u偶onego dla polskiego szkolnictwa i opieki spo艂ecznej w tym mie艣cie oraz pomocy uchod藕com w czasie I wojny 艣wiatowej. W nocy z 31 marca na 1 kiwetnia 1923 roku zostal rozstrzelany "za szpiegostwo" z wyroku trybuna艂u bolszewickiego. Przed wojn膮 ulica Budkiewicza by艂a w Warszawie na Pow膮zkach, a obecnie jest w Z膮bkach.

temat nazw ulic w miejscowo艣ciach podwarszawskich na pewno pojawi sie na moim blogu, bo dotyczy nie tylko obecnych dzielnic stolicy, lecz r贸wnie偶 Krakowa i 艁odzi.
jola
Go艣膰
« Odpowiedz #26 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:31:36 »

pami臋tam ulic臋 J贸zefa Dowbor-Mu艣nickiego poniewa偶 tam mieszka艂am blisko fabryki mebli gi臋tych.
domcia01
Go艣膰
« Odpowiedz #27 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:32:25 »

raz podczas ogl膮dania starych zdj臋c zauwazy艂am z ty艂u piecz膮tk臋, na kt贸rej widnia艂 napis foto ptonter rembert贸w ul.marsza艂ka pi艂sudskiego 46 czy ktos wie czy to studio fotograficzne jeszcze istnieje??? :?:  :?:  :?:
jola
Go艣膰
« Odpowiedz #28 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:33:02 »

Ju偶 kilkadziesi膮t lat nie mieszkam w Rembertowie, ale z przedwojennych nazw pami臋tam ulice: Gen.Hallera i Ksi臋dza Skorupki. Ciekawa jestem czy te nazwy ulic jeszcze si臋 zachowa艂y.
bies艂aw
U偶ytkownik
*

« Odpowiedz #29 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:33:40 »

Cytat: jola
Ju偶 kilkadziesi膮t lat nie mieszkam w Rembertowie, ale z przedwojennych nazw pami臋tam ulice: Gen.Hallera i Ksi臋dza Skorupki. Ciekawa jestem czy te nazwy ulic jeszcze si臋 zachowa艂y.
Niestety nazwu tych ulic si臋 nie zachowa艂y. Ulica ks. Skorupki nosi teraz imi臋 Ilskiego.
bs

PS. Cieszy mnie, 偶e rodowici Rembertowianie, mimo 偶e nie mieszkaj膮 ju偶 w Rembertowie, zagl膮daj膮 na nasze forum, a szczeg贸lnie do tego dzia艂u "historycznego", gdzie mog膮 by膰 bezcennym 藕r贸d艂em informacji o dawnym Rembertowie. Pani Jolu, je艣li ma Pani jakie艣 stare zdj臋cia, dokumenty, informacje czy inne materia艂y o Rembertowie, zach臋cam do zamieszczenia, albo o kontakt e-mailem pod adres: forum.rembertow@wp.pl

S艂awomir Bielicki
www.dawnyrembertow.pl
Jugu_prv
Go艣膰
« Odpowiedz #30 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:43:19 »

Cytat: jola
Niestety nazwu tych ulic si臋 nie zachowa艂y. Ulica ks. Skorupki nosi teraz imi臋 Ilskiego.
bs

PS. Cieszy mnie, 偶e rodowici Rembertowianie, mimo 偶e nie mieszkaj膮 ju偶 w Rembertowie, zagl膮daj膮 na nasze forum, a szczeg贸lnie do tego dzia艂u "historycznego", gdzie mog膮 by膰 bezcennym 藕r贸d艂em informacji o dawnym Rembertowie. Pani Jolu, je艣li ma Pani jakie艣 stare zdj臋cia, dokumenty, informacje czy inne materia艂y o Rembertowie, zach臋cam do zamieszczenia, albo o kontakt e-mailem pod adres: forum.rembertow@wp.pl

Pani Jolu - niech si臋 Pani nie przyzwyczaja do nazwy Ilskiego  - jest na cenzurowanym - mo偶e b臋dzie na powr贸t
ulica Ksi臋dza Skorupki.

Pozdrawiam Chichot Chichot
jola
Go艣膰
« Odpowiedz #31 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:43:49 »

Oryginalna nazwa Skor贸pki przez 贸
bs
Go艣膰
« Odpowiedz #32 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:45:13 »

Jaki艣 czas temu kto艣 pyta艂 o ulic臋 Terespolsk膮. Jest to nazwa (do ok. 1934) roku dzisiejszej ul. Cyrulik贸w (a w latach 1935-57 ul. 呕wirki)
Inne nazwy ulic z tego rejonu
ul. Konstantynowska - ul. Ko艣ciuszki - ul. Fiszera
ul. Poligonu - gen. Olbrychta - Republika艅ska

Na pocz膮tku lat trzydziestych by艂a te偶 troch臋 inna pisownia niekt贸rych nazw ulic kt贸re i po藕niej funkcjonowa艂y. Dzisiejsza "ul. Przebieg" czyli wcze艣niej "ul. Maria艅ska" by艂a pod nazw膮 "ul. Maryjska", natomiast "ul. Artyleryjska" (czyli dzisiejsza "ul. Konwiksarska") nazywa艂a si臋 "ul. Artylerska"

bs
go艣膰
Go艣膰
« Odpowiedz #33 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:45:52 »

mam pytanie kim byli Zawiszacy i czym sie wys艂awiali podczasz powstania warsawskie. Chichot  J臋zyk  
bies艂aw
U偶ytkownik
*

« Odpowiedz #34 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:47:00 »

Zawiszacy to najm艂odsza (w wieku 12-14 lat) grupa "Szarych Szereg贸w" - konspracyjnego harcerstwa w czasach II wojny 艣wiatowej. Nie brali bezpo艣redniego udzia艂u w dzia艂aniach zbrojnych przeciw okupantowi, zajmowali si臋 samokszta艂ceniem oraz szkoleni byli w ratownictwie, 艂膮czno艣ci i s艂u偶bach pomocniczych.
W czasie Powstania Warszawskiego Zawiszacy ws艂awili si臋 dzia艂alno艣ci膮 w ramach Harcerskiej Poczty Polowej, kt贸ra zajmowa艂a si臋 roznoszeniem list贸w w艣r贸d ludno艣ci cywilnej oraz zapewniali 艂膮czno艣膰 walcz膮cym oddzia艂om.

Nazwa ulicy Zawiszak贸w (dawniej ul. Wiktora Bia艂ego) powsta艂a dla upami臋tnienia rozstrzelanych w lasach w okolicach Rembertowa w czerwcu 1944 roku kilku Zawiszakach z Rembertowa m.in Henryka Abramka, Janusza Betlina, Zygumnta Ludwiczaka i Ryszarda Skwary.

bies艂aw

S艂awomir Bielicki
www.dawnyrembertow.pl
bies艂aw
U偶ytkownik
*

« Odpowiedz #35 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:47:25 »

Czy kto艣 wie lub s艂ysza艂 gdzie by艂y (prawdopodobnie w latach 1945-57) i jak nazywaj膮 si臋 obecnie ulice:
- ul. Traugutta
- ul. Daszy艅skiego
- ul. Sienkiewicza
- ul. Piaskowa
Pozdrawiam
bies艂aw

S艂awomir Bielicki
www.dawnyrembertow.pl
olga
Go艣膰
« Odpowiedz #36 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:48:18 »

przedwojenna Mu艣nickiego 46- to teraz Kacpury ile???
bies艂aw
U偶ytkownik
*

« Odpowiedz #37 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:50:18 »

Cytat: olga
przedwojenna Mu艣nickiego 46-  to teraz Kacpury ile???
Posesja przy przedwojennej ul. Dowb贸r-Mu艣nickiego 46 to teraz najprawdopodobniej teren posesji przy ul. Kacpury 56. Na ulicy Kacpury numeracja , przynajmniej po stronie nieparzystej, zmieni艂a si臋 o 10 numer贸w. Na tej posesji od ulicy stoi teraz chyba nowy dom (lub mocno przebudowany) natomiast stary mozliwe 偶e stoi w g艂臋bi dzia艂ki.
Poszukaj te偶 na www.dawnyrembertow.pl w "Indeksie ulic" domy na ulicy Kacpury, jeden z nich stoi chyba dok艂adnie na przeciwko.   
Pozdrawiam
bs

S艂awomir Bielicki
www.dawnyrembertow.pl
go艣膰
Go艣膰
« Odpowiedz #38 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:51:20 »

Szanowni Pa艅stwo,
Jeszcze raz wracam do tematu zmiany ulic. Szuka艂am informacji ju偶 w r贸偶nych urz臋dach i w archiwum na Krzywym Kole - jednak nikt nie dysponuje tak膮 wiedz膮 - mo偶e jednak Pa艅stwo pomog膮:
dawna ulica Dowbora Mu艣nickiego 46 w Rembertowie to jaki numer ulicy Kacpury dzisiaj? oraz dawna ulica Mu艣nickiego 32 to
jaki nr Kacpury dzisiaj?
Mo偶e kto艣 posiada te偶 zdj臋cia dawnej Mu艣nickiego 32 i 46 (mieszkali tam przed wojn膮 moi dziadkowie).
go艣c
Go艣膰
« Odpowiedz #39 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:52:03 »

I jeszcze celem uzupe艂nienia - obecna ulica Instruktorska - wcze艣niej Sosnowa
bogus艂aw kostka
Go艣膰
« Odpowiedz #40 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:52:46 »

ul .Plutonowych gdzie miesci sie komisariat Policji -wcze艣niej MO- nazywa艂a sie 11 listopada-gdzie kiedys mieszka艂em -Bogus艂aw Kostka (chodzi o kolonie oficersk膮 na starym)

U偶ytkownik
*

« Odpowiedz #41 : 艢ro 30 Gru 2009, 14:53:30 »

TO CO UDA艁O SI臉 DOTYCHCZAS USTALI膯 W SPRAWIE ZMIAN NAZW ULIC W REMBERTOWIE

Ama艂owicza  (dawna nazwa: Weyganda, Fornalskiej)
Arsenalska (dawna nazwa: Sikorskiego)
Barlickiego (dawna nazwa: Batorego)
Bellony (dawna nazwa: Wigury)
Boche艅skiego (dawne nazwy: Sosnkowskiego (+ ul. Kr贸tka), Daszy艅skiego, Hibnera, Naftalego Botwina)
Bombardier贸w (dawna nazwa: Wyspia艅skiego)
Bu艂awy (dawna nazwa: Sobieskiego)
Chru艣ciela (dawne nazwy: Aleja Marsza艂ka Pi艂sudskiego, Aleja 艢wierczewskiego, ul. Wieczorkiewicza)
Cyrulik贸w (dawna nazwa: Terespolska, Kolejowa, 呕wirki)
Doker贸w (dawna nazwa: St. Kostki, Dzier偶y艅skiego)
Dow贸dc贸w (dawna nazwa: Bema)
Dw贸ch Mieczy (dawna nazwa: ul. W艂adys艂awa Jagie艂艂y)
Dzia艂y艅czyk贸w (dawna nazwa: Iwaszkiewicza, Kili艅skiego)
Dziewos艂臋by (dawna nazwa: Parkowa)
Eskulap贸w (dawna nazwa: Aleksandrowska, Warszawska (na odcinku Chru艣ciala-Gaw臋dziarzy)
Fiszera (dawna nazwa: Konstantynowska, Ko艣ciuszki)
Fizyk贸w (dawna nazwa: M.Curie-Sk艂odowskiej)
Fizylier贸w (dawna nazwa: D膮browskiego)
Gaw臋dziarzy (dawna nazwa: Okuniewska)
Gembarzewskiego (dawna nazwa: Unii Lubelskiej)
Gierczak (dawna nazwa: Leopolda Torunia)
Giermk贸w (dawna nazwa: Kr贸lowej Jadwigi)
G贸rna (dawna nazwa: Wiejska - na odcinku al. Chru艣ciela-Gaw臋dziarzy)
Grzybowa (dawna nazwa: Rynek, 艣w. Kazimierza)
Haubicy (dawne nazwy: Swobodna, Wolno艣膰)
Ilskiego (dawna nazwa: ksi臋dza Skorupki, Okrzei)
Instruktorska (dawna nazwa: Sosnowa)
Jaworzniak贸w (dawne nazwy: gen. Hallera, Trylskiego)
Kacpury (dawne nazwy: J贸zefa Dowbor-Mu艣nickiego, Wary艅skiego)
Kanonierska (dawna nazwa: Sienkiewicza)
Kapita艅ska (dawna nazwa: 3 Batalionu Strzelc贸w)
Katiuszy (dawna nazwa: Cicha)
K艂uszy艅skiej (dawna nazwa: ks. 艢wietope艂ka-Mirskiego, Kasprzaka)
Komandos贸w (dawna nazwa: Al. Zwyci臋stwa)
Konwisarska (dawna nazwa: Artylerska, Artyleryjska, Karolkowa (na odcinku Chru艣ciala-Gaw臋dziarzy)
Kordiana (dawna nazwa: Legion贸w, Legionowa, S艂owackiego)
Kuglarska (dawna nazwa: Grochowska)
Licealna (dawna nazwa: Polna)
Listonoszy (dawna nazwa: Pozna艅ska)
艁yszkiewicza (dawna nazwa: Marchlewskiego, Heymana, Budkiewicza)
Markietanki (dawna nazwa: Batorego)
Marsa (dawna nazwa: Wawerska, Pierackiego (dojazd od skrzy偶owania z Ilskiego do przejazdu kolejowego)
Niedzia艂kowskiego (dawna nazwa ul. J贸zefa Pi艂sudskiego)
Orbity (dawna nazwa: Kopernika)
Pachol臋ca (dawna nazwa: Przechodnia)
Pielgrzym贸w (dawna nazwa: Mickiewicza)
Plutonowych (dawne nazwy: 11 Listopada, Wyzwolenia)
P艂atnerska (dawna nazwa: Jagiello艅ska)
Przebieg (dawna nazwa: Maryjska, Maria艅ska)
Przed艣wit (dawna nazwa: Krasi艅skiego)
Puszkarzy (dawna nazwa: Brzozowa)
Republika艅ska (dawna nazawa: Poligonu, Poligonowa, Baonowa, Olbrychta, 15 Grudnia)
Roty (dawna nazwa: Konopnickiej)
ks. Skrzeszewskiego (dawna nazwa: 艣w. Jacka, R贸偶y Luksemburg)
Stra偶acka (dawna nazwa: Fortowa, Kaw臋czy艅ska)
Sztandar贸w (dawna nazwa: Graniczna, Olbrychtowska, Aleja Wojska Polskiego)
Szyszak贸w (dawna nazwa: Zygmuntowska)
Szafarzy (dawna nazwa: Traugutta)
U艂a艅ska (dawne nazwy: 3 Maja, 1 Maja)
Zawiszak贸w (dawna nazwa: Le艣na, Mariana Buczka, Wiktora Bia艂ego)
Zawodowa (dawna nazwa: Pi臋kna)
Zes艂a艅c贸w Polskich (dawna nazwa: Podle艣na, Hanki Sawickiej, Janka Krasickiego)
Ziemskiego (dawna nazwa: 6 Sierpnia, 22 Lipca)

bs

S艂awomir Bielicki
www.dawnyrembertow.pl
bies艂aw
U偶ytkownik
*

« Odpowiedz #42 : Sob 02 Pa藕 2010, 13:27:05 »

Okazuje si臋, 偶e w Rembertowie by艂y dwie ul. Batorego: na Kolonii Podoficerskiej (obecnie ul. Markietanki) oraz na Nowym Rembertowie (obecnie ul. Barlickiego)
Ulica Batorego na Nowym Rembertowie zosta艂a zmieniona w roku 1948 na Barlickiego,
a ul. Batorego na Kolonii w roku 1957 na Markietanki
bs 

S艂awomir Bielicki
www.dawnyrembertow.pl
Strony: [1]
  Drukuj  

Skocz do:  

Dzia艂a na MySQL Dzia艂a na PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2011, Simple Machines
SMFAds | SEO Print Partner |
Prawid艂owy XHTML 1.0! Prawid艂owy CSS!